Close

Windows 7’nin açıklanan önemli özellikleri

Windows XP Mode

Windows XP Mode ya da kısaca XPM, Windows 7’nin bir sanallaştırma özelliğidir. Windows XP Mode, Windows Virtual PC üzerine yükleniyor. Windows XP Mode, sanal bir tam sürüm Windows XP Service Pack 3 orijinal kopyası içeriyor. Normal bir Windows XP gibi kullanılabiliyor. Windows 7’nin Başlat menüsündeki Windows XP Mode’a tıklandığında, “Sanal makine başlatılıyor…” şeklinde bir küçük pencere ekranda görüntüleniyor ve daha sonra Windows XP (Windows XP Mode) açılıyor. Burada artık istenilen programlar ve donanımlar yüklenebiliyor. Yüklenen bu öğeler, sanal bir sabit disk üzerinde yer almış oluyor. Windows XP Mode sanallaştırma özelliği, Windows 7’nin Professional, Ultimate ve Enterprise sürümlerinde kullanılabilir. Windows 7’nin 32 bit sürümlerinde bu özelliği en uygun performansla kullanabilmek için en az 2 GB RAM gereklidir. 64 bit sürümler için de 3 veya 4 GB RAM gerekiyor.

Şeffaf Pencere

Aero Peek, masaüstünüze ve açık program pencerelerine sürekli olarak hakim olmanız için tasarlanmış. Bu iş için görev çubuğunun en sağına yeni bir “Masaüstünü Göster” ikonu eklenmiş. Bunun üzerine geldiğinizde tüm açık pencereler şeffaf hale geliyor ve masaüstüne veya gadget’lara göz atmak mümkün hale geliyor.İkona tıkladığınızda ise tanıdığınız “Masaüstünü Göster” süreci gerçekleşiyor. Aynı şekilde gözlemlemek istediğiniz bir pencereyi odaklama özelliği de çok yardımcı oluyor. Bu iş için fare imlecini görev çubuğundaki bir ön izleme penceresi üzerine getirin. İmleci üzerine getirdiğiniz pencere hariç diğer tüm açık pencereler yeni “Masaüstünü Göster” efektine benzer bir şekilde şeffaflaşıyor.Böylece geçiş yapmak istediğiniz pencereye odaklanmanız çok daha çabuk gerçekleşiyor.

Yeni Klavye Kısayolları

  • Alt+P Pencerelerde önizleme seçeneğini kapatır veya açar.
  • Windows+G Masaüstü gadgetlarını tüm pencerelerin önüne getirir.
  • Windows + + (artı tuşu) Uygun konumdaysa Zoom seçeneğini açar ve yaklaştırır.
  • Windows + – (eksi tuşu) Uygun konumdaysa Zoom seçeneğini açar ve uzaklaştırır.
  • Windows + Yukarı ok Aktif pencereyi tam ekran boyutuna büyütür.
  • Windows + Aşağı ok Aktif pencereyi simge durumuna küçültür.
  • Windows + Sola ok Pencereyi küçültür ve ekranın sol tarafına dayar.
  • Windows + Sağa ok Pencereyi küçültür ve ekranın sağ tarafına dayar.
  • Windows + Home Aktif pencere dışındaki tüm pencereleri küçültür veya büyütür.

 

Yenilenen Görev Çubuğu

Taskbar : Burada kategorileştirme söz konusudur. Yani bir ikon altında o programın pencerelerini barındırıyor. Böylelikle birden fazla pencere açtığınızda sizi rahatsız eden bir sistem çubuğundan kurtarıyor.Kategorinin üzerine geldğiniz zaman, o kategori altında bulunan pencereleri görüyor ve dilediğimiz pencereye geçiş yapabiliyorsunuz. (Eğer üzerine durup geçiş yapmak istemiyorsanız, Kontrol Tuşu + Sol Tık” ile o kategoriye tıkladığınızda en son açtığınız pencere, direk açılacaktır.

Aero Shake

Windows 7’deki fare hareketlerini algılama özelliğinden bahsedildiğinde, “Snaps ve Peek” hatırlanır. Fakat unutulan ufak bir detay daha var: Aero Shake. Masaüstündeki pencere yığınından kurtulup sadece bir pencereyi görmek istediğiniz zaman, bu özellik çok işinize yarayacaktır. Efekti görmek için; masaüstünde birden çok pencere açıkken, bunlardan bir tanesini tutup sallayın.

scroll to top