Close

Twitter Nasıl Kullanılır? Profesyonel Tweetler Nasıl Olmalı?

Twitter Nasıl Kullanılır?

  • “‘Takip et, takip edil”  Twitter’ın 1 numaralı kuralıdır. Çok ünlü bir insan değilseniz ne kadar çok kişiyi takip ederseniz yani ne kadar sosyal olursanız bir o kadar da takip edilirsiniz. Markabuzz twitter hesaplarının şu anda 37 takipçisi var, kimseyi takip etmiyor. Kimseyi follow etmemesi çok yanlış, twitter hesapları var ise başta Marka 2010 ‘a konuşmacı olarak katılan kişileri, sponsorları, Marka2010’da çalışan profesyonelleri ve katılımcıları takip etmesi gerekir.
  • Twitter dünyasında tweetlerin birarada gruplanmasını sağlamak için ‘hashtag’ler (#) kullanılır. Ayrıca bir kelime ne kadar sık insanlar tarafından tweet edilirse o gün, o haftanın trending konusu olabilir. Marka konferansı mesela hashtag olarak #marka2010 veya #MarkaBuzz seçebilirdi. Ve herkese tweetlerinde bu hashtagi kullanmaları duyurulurdu. Böylece bu konu ile iligli tweetleri okumak isteyen merak eden kiişiler tweetleri birarada görebilirdi, konferans da twitterda trending topic  olma yolunda ilerleyebilirdi.
  • Belirli metinler önceden hazırlanabilir. Böylece o anda zaten önceden bilinen bir metni yazmakla zaman harcamak yerine, daha dinamik insanların ilgisini çekecek konularla yada konuşmacının söylediği bir sözle ilgili tweet atılabilir.
  • Metinde adı geçen kişinin twitter hesabı varsa onu taglemelisiniz. Böylece ilerde taglediğimiz herhangi bir hesabı twitterdan araştıran herkes bu tweetle karşılaşacak. Bu da daha fazla kişi tarafından okunmak demek, hele bir de bu hesaplardan biri sizi re-tweet ederse onların tüm takipçileri tarafından görülmeniz anlamına gelir. (buradaki önemli husus attığınız tweetin genel newsfeed kısmında herkes tarafından görülmesini istiyorsanız tweete taglemeyle başlamayın. Tagleme ile başlayan tweetler sadece size ve her ikinizi follow edenler tarafından newsfeed’de görülür.)
  • Ne kadar çok ilgi çekici tweetler atılırsa o kadar çok retweet şansınız olur, böylece daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Re-tweet edilmeniz için her açıyı düşünüp uygun tweetler atmalısınız.

Örnek tweetler:

  • Daha önce hazırlanmış klasik tweet örneği:

Fatih Altaylı’nın Teke Tek Marka 2010 Özel’in konuğu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu @fatihaltayli @kilicdarogluk @Teke_Tek #marka2010

  • Espritüel olduğu için salondakilerin  ve bunu okuyan Cem Yılmaz seven, konuyla alakasız kişilerin re-tweet edeceği tweet örneği:

Seks kasedim çıksa, nasıl olduğumu, insanların ne düşündüğünü düşünürüm. Kasette iyiysem, sorun yok. @CMYLMZ @Teke_Tek #marka2010

  • Bilgilendirici, re-tweet edilme şansı yüksek, sosyal sorumluluk taşıyan tweet örneği:

Konsantre deterjan kullanımının normal deterjana oranla daha az karbon izi bıraktığını biliyor muydunuz? @WWF_TURKIYE #marka2010   ((WWF_TURKIYE taglenip Sürdürülebilir bir yaşam için verdikleri birçok ipucu tweetlenebilirdi.  2684 adet takpçisi olan WWF bunu kesin retweet ederdi.)

Umuyorum Marka konferansı bu seneki hatasını gelecek sene tekrarlamaz tam teşekküllü bir şekilde sosyal medya entegrasyonu yapabilir. En azından işin en doğrusunu yaparak kendisine yakışır bir şekilde diğer herkese örnek teşkil eder.

Unutmayın twitter sosyal medya araçlarının sadece bir ayağı, markanızın imajına, iletmek istediğiniz mesaja uygun, önceden planlanmış etkin , içeriği kuvvetli bir sosyal medya pazarlama planı yapmazsanız, her gün ayrı bir kafadan çalarsanız istediğiniz kadar follow edin/edilin size pozitif geri dönüsü olmaz.

scroll to top